ස්වයං-රිය පැදවීමේ මෝටර් රථයක් (රියදුරු රහිත, ස්වයංක්‍රීය හෝ රොබෝ මෝටර් රථයක්) යනු එහි පරිසරය සංවේදී කිරීමට සහ මිනිස් ආදානයකින් තොරව සැරිසැරීමට හැකියාව ඇති වාහනයකි. ස්වයං-රිය පැදවීමේ මෝටර් රථවලට රේඩාර්(radar), ජී.පී.එස්(GPS) සහ පරිගණක දැක්ම(computer vision-camera) වැනි විවිධ ශිල්පීය ක්‍රම භාවිතා කරමින් පරිසරය හඳුනාගත හැකිය.

GM හි 1939 ප්‍රදර්ශනයේදී, නෝමන් බෙල් ගෙඩ්ස් විසින් පළමු ස්වයං-රිය පැදවීමේ මෝටර් රථය නිර්මාණය කරන ලද අතර එය ගුවන්විදුලි පාලන විද්‍යුත් චුම්භක ක්ෂේත්‍ර(radio-controlled electromagnetic fields) මගින් මෙහෙයවනු ලබන විද්‍යුත් වාහනයකි. 1958 වන විට General Motors  විසින් මෙම සංකල්පය යථාර්ථයක් බවට පත් කර තිබුණි. මෝටර් රථයේ ඉදිරිපස කෙළවරේ පිකප් දඟර(pick-up coils) ලෙස හැඳින්වෙන සංවේදක ඇතුළත් කර ඇති අතර එමඟින් මාර්ගයේ කම්බි හරහා ගලා යන ධාරාව හඳුනාගත හැකිය. සුක්කානම් රෝදය වමට හෝ දකුණට ගෙන යන ලෙස වාහනයට පැවසීමට ධාරාව හැසිරවිය හැකිය.

1977 දී ජපන් ජාතිකයින් මෙම අදහස වැඩිදියුණු කරමින් කැමරා පද්ධතියක් භාවිතා කරමින් පාරක රූප සැකසීම සඳහා පරිගණකයකට දත්ත සම්ප්‍රේෂණය කළේය. කෙසේ වෙතත්, මෙම වාහනයට ගමන් කළ හැක්කේ පැයට සැතපුම් 20 ට අඩු වේගයකින් පමණි. දශකයකට පසුව ජර්මානු ජාතිකයින්ගෙන් වැඩි දියුණු කිරීමක් සිදු වූයේ VaMoRs ස්වරූපයෙන් වන අතර එය පැයට සැතපුම් 56 ක වේගයෙන් ආරක්ෂිතව ධාවනය කළ හැකි කැමරාවලින් සමන්විත වාහනයකි. තාක්‍ෂණය වැඩිදියුණු වන විට ස්වයං-රිය පැදවීමේ වාහනවලට ඔවුන්ගේ පරිසරය හඳුනාගෙන ඒවාට ප්‍රතික්‍රියා කිරීමේ හැකියාවද ඇත.

ස්වයං-රිය පැදවීමේ කාර් වල උසස් පාලක පද්ධති ඇති අතර ඒවා මගින් පාරේ විවිධ මෝටර් රථ අතර වෙනස, සුදුසු සංචාරක මාර්ග මෙන්ම බාධක හඳුනා ගැනීමට සංවේදක දත්ත විශ්ලේෂණය කළ හැකිය. අපේක්ෂිත ගමනාන්තයට මාර්ගයක් සැලසුම් කිරීමේදී මෙය ඉතා ප්‍රයෝජනවත් වේ.

එක් ආකාරයක ස්වයං-රිය පැදවීමේ මෝටර් රථයක් පිළිබද විස්තරාත්මකව බලමු –

 ගූගල් ස්වයං-රිය පැදවීමේ වාහනය.

ගූගල් හි ස්වයං-රිය පදවන මෝටර් රථ සියල්ලටම රෝදයේ පරීක්ෂණ ධාවක(Test drive) ඇත. විද්‍යුත් මෝටර් රථ සඳහා තාක්‍ෂණය දියුණු කිරීමේ ව්‍යාපෘතියේ කොටසක් ලෙස ගූගල් එක්ස්(google x) විසින් ඒවා සංවර්ධනය කර ඇත.ගූගල් හි රොබෝ මෝටර් රථවල උපකරණ ඩොලර් 150,000 ක් පමණ වන අතර ඩොලර් 70,000 ක පමණ LIDAR පද්ධතියක් ද ඇත. මුදුනේ සවිකර ඇති පරාසය සෙවුම(range finder) Velodyne 64ක ලේසර් කදම්බය. මෙම ලේසර් මඟින් වාහනයට එහි පරිසරය පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක ත්‍රිමාණ සිතියමක් ජනනය කිරීමට ඉඩ ලබා දේ. පසුව මෝටර් රථය මෙම උත්පාදනය කළ සිතියම් රැගෙන ලෝකයේ අධි-විභේදන(high-resolution) සිතියම් සමඟ ඒකාබද්ධ කරමින් විවිධ වර්ගයේ දත්ත ආකෘති නිපදවන අතර එමඟින් එය ධාවනය කිරීමට ඉඩ සලසයි. ගූගල් සමාගමට සිය රියදුරු රහිත මෝටර් රථයේ නව මූලාකෘතියක් නිර්මාණය කිරීමට අවශ්‍යය. මෙය සුක්කානම් රෝදයක්, ගෑස් හෝ තිරිංග පැඩල් නොමැති මෝටර් රථයක් වන අතර එමඟින් 100% ස්වයං පාලනයක් ඇත.


මෝටර් රථ මූලික වශයෙන් පූර්ව වැඩසටහන්ගත කළ මාර්ග දත්ත මත රඳා පවතින බැවින් ඒවා තාවකාලික රථවාහන ආලෝක වලට අවනත නොවේ. සමහර අවස්ථාවන්හිදී, ඔවුන් සංකීර්ණ මංසන්ධිවල මන්දගාමී “අතිරේක ප්‍රවේශම්කාරී” මාදිලියකට(model) යති. කුණු හා සැහැල්ලු සුන්බුන් වැනි වස්තූන් හානිකර නොවන විට වාහනය අනවශ්‍ය ලෙස ගමන් කිරීමට එය හේතු වේ. මීට අමතරව, පොලිස් නිලධාරියෙකු වැනි මිනිසුන් මෝටර් රථය නැවැත්වීමට අණ කරන විට හෝ තාක්‍ෂණයට සමහර වලවල් හඳුනා ගැනීමට හෝ නොහැකිය.

ස්වයං-රිය පැදවීමේ ක්‍රමවේදයන් වැඩිදියුණු කිරීමේ ක්‍රම ගැන සිතා බැලීමට, ස්වයං-රිය පැදවීමේ මෝටර් රථවල අවාසි මොනවාදැයි අප පළමුව තේරුම් ගත යුතුය. සම්පුර්ණයෙන්ම ස්වයංක්‍රීය මෝටර් රථ බීමත්ව රිය පැදවීම, නිදාගැනීම, කෙටි පණිවිඩ යැවීම, දුරකථනයෙන් කතා කිරීම නොකෙරේ. ඔවුන්ගේ සංවේදක සහ සකසනය සමඟ, අනතුරු වලට තුඩු දිය හැකි මෙම මානව දෝෂයන්ගෙන් තොරව ඔවුන් මාර්ගවල සැරිසරති. නමුත් ස්වයං-රිය පදවන මෝටර් රථ තවමත් ඉතා හොඳින් ගනුදෙනු නොකරන දෙයක් තිබේ එනම් අනපේක්ෂිත අනතුරුය. පාරේ හදිසි, අනපේක්ෂිත සිදුවීම් හමුවේ තීරණ ගැනීමේදී මිනිස් මොළය තවමත් ඕනෑම පරිගණකයකට වඩා හොඳය(පාරට දුවන දරුවෙකු, වේගයෙන් දිවෙන පාපැදිකරුවෙකු හෝ ගස් වැටීම).මිනිසුන් විසින් ධාවනය කරනු ලබන මෝටර් රථවලට වඩා ස්වයංක්‍රීය මෝටර් රථ ආරක්ෂිත විය හැකි බව දත්ත වලින් පෙනී යයි. බොහෝ රිය අනතුරු සිදුවන්නේ මිනිස් දෝෂ නිසාය.

ස්වයංක්‍රීය මෝටර් රථ, මිනිස් රියදුරන්ට වඩා අඩු අනතුරු සිදුවිය හැකි වුවද, තවමත් නව තාක්‍ෂණයකි. මෙතෙක් සිදු කර ඇති පරීක්ෂණ වලින් බොහොමයක් කර ඇත්තේ බටහිර එක්සත් ජනපදයේ කාලගුණික තත්ත්වයන් සාපේක්ෂව වියලි අවස්ථාවේදීය. අහිතකර තත්වයන් යටතේ ස්වයං-රිය පැදවීමේ මෝටර් රථ ක්‍රියා කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව තවමත් පරීක්ෂණ සිදු කරමින් පවතී.

ස්වයංක්‍රීය වාහන අවසානයේදී තාක්‍ෂණයක් ලෙස සාර්ථක වේද යන්න තවමත් විවෘත ප්‍රශ්නයකි. සමහර අය තමන්ගේ මෝටර් රථ පදවාගෙන යෑමට කැමතියි. ස්වයංක්‍රීය ගුවන්යානා ගුවන් ගත නොවන්නේ නම්, මිනිසුන් විසින් ධාවනය කරන ලද මෝටර් රථ සම්බන්ධයෙන්ද අපට එම ගැටලුවලටම මුහුණ දීමට සිදුවේ.

මේ වන විට, මාර්ගවල ඇති බොහෝ වාහන අර්ධ ස්වයං පාලනයක් ලෙස සැලකේ. ස්වයංක්‍රීය වාහන තාක්‍ෂණය රඳා පවතින්නේ GPS හැකියාවන් මෙන්ම මංතීරු මායිම් හදුනාගැනීම,මෙහෙයවීම, තිරිංග යෙදීම සහ අනපේක්ෂිත බාධක හඳුනාගත හැකි උසස් සංවේදක පද්ධති මත ය. තාක්‍ෂණය තවම පරිපූර්ණ නොවූවත්, එය වඩාත් පුළුල් වන විට ස්වයංක්‍රීය වාහන වෙනස් ප්‍රතිලාභ කිහිපයක් ගෙන එනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන නමුත් වඩාත්ම වැදගත් දෙය වන්නේ මාර්ගවල ආරක්ෂාව වැඩි දියුණු කිරීමයි.

Leave a Reply

avatar